Badania penetracyjne i badania wizualne należą do badań nieniszczących, które umożliwiają lokalizację wady instalacji z materiałów metalowych i niemetalowych wykonywanych zwłaszcza na sprawnych obiektach, w celu wczesnej diagnozie awarii oraz podjęciu posunięć na ich zlikwidowanie, co służy dalszej pracy instalacji i obniża ceny produkcyjne.
Są jedną z ważnych elementów, które są stosowane podczas odbioru, produkcji, kontroli końcowej lub konserwacji, dla całej instalacji lub tylko części elementu badanego. Dzięki zdiagnozowaniu w wyniku badania
wejdź penetracyjnego (na temat) urządzeń przemysłowych, można wykryć wady fabryczne, wady struktury materiału, rozwarstwienia, pęknięcia, porowatości, wady spawalnicze, po kuciu, odkształceniach plastycznych, (walcowanie, kucie, odkuwanie) po obróbce termicznej, takiej jak hartowanie, odpuszczanie, ulepszanie cieplne stali. Awarie odlewnicze, powstałe wskutek nieprawidłowego skurczu materiału, takich jak żeliwo, staliwo, aluminium i jego stopy, brązów, mosiądzów odlewniczych, spiżów, itp. Badanie penetracyjne nie można robić na materiale porowatym.
Dzięki badaniu penetracyjnemu sprawdzamy instalację, w celu szybkiej selekcji awaryjnych elementów, co podwyższa żywotność i stabilizację pracy urządzeń przemysłowej. Badanie wizualne to sprawdzanie cech jakościowych obiektu, celem umiejscowienia i oceny całej powierzchni, takich jak ciągłość materiału, zmiany korozyjne czy erozyjne, połączeń w szczególności spawalniczych,
zniekształcenia, nierówności, pęknięć, chropowatości, ogólny stan ludzkim okiem czy też przy za sprawą sprzętów specjalistycznych mikroskopów, optycznych, optoelektronicznych, pomiarowych, itp.