Menu strony
Gazeta w Irlandii

Dlaczego warto się uczyć języka naszych sąsiadów?

Przez wiele lat cierpieliśmy alergię na języki naszych wschodnich sąsiadów. Strasznie kojarzył nam się język rosyjski, stąd też niewiele osób chciało go poznawać. Naturalnie, w poprzednim ustroju był to obowiązkowy język obcy w każdej placówce oświatowej, od morza, aż po Tatry. Ale od kiedy odzyskaliśmy niepodległość, język braci Moskali, mimo swojej niezwykłej urody, bardziej kojarzył nam się z krzywdami, jakie przeżywaliśmy z powodu Rosjan. Ta obsesja na szczęście ulega zmianie i obecnie mnóstwo młodych ludzi pragnie poznać język naszych mocarnych sąsiadów ze Wschodu.
A przez cały ten okres dyskryminowaliśmy języki naszych pozostałych słowiańskich braci. Ukraiński czy białoruski były dla nas tylko odmianą rosyjskiego i nie chcieliśmy traktować ich poważnie, zwłaszcza, że znając tylko rosyjski można się było bez problemu dogadać na obszarze całego Związku Radzieckiego.

książka ukraińska
A przecież język ukraiński posiada piękną historię, również piśmienniczą. Ukraińcy mają swoich wspaniałych poetów narodowych oraz mistrzów literackich, dlatego nieporozumieniem jest wrzucanie go do jednego worka z językiem rosyjskim.

Inne artykuły

Jakim sposobem podnieść sprzedaż we własnym przedsiębiorstwie?

trener
Wszyscy, którzy mają własny interes, doskonale się orientują, że przepisem na powodzenie jest zyskanie wielkiej ilości klientów. Ci z kolei, którzy śledzą światową ekonomię, przyznają, że w obecnym czasie nie jest to takie łatwe zadanie. Wszystko przez globalny kryzys, który z powodzeniem postraszył nie tylko wielkie instytucje bankowe, ale też przyszłych klientów. Ludzie zaczęli w pospiechu chować pieniądze do skarpety i dużo trudniej jest skusić ich nawet profesjonalną kampanią reklamową. Wprawdzie, jak zawsze w takich przypadkach, działa tak zwany „efekt szminki”, ale przecież nie wszystkie przedsiębiorstwa produkują luksusowe towary. Co w takim razie uczynić, aby podnieść swoje wyniki sprzedażowe?


uroda (np. www.art-beauty.pl/) języka ukraińskiego to nie ostatni powód, aby się go uczyć. Ze względu na to, że Ukraina to nasz sąsiad, kwitnie nasza relacja na płaszczyźnie ekonomicznej, a także kulturalnej. Zakłada się liczne wspólne instytucje oraz wydarzenia. Polscy przedsiębiorcy robią z partnerami z Ukrainy mnóstwo opłacalnych interesów. Dlatego tak potrzebna jest znajomość tego języka. Jeżeli chcemy robić biznes z Ukrainą, musimy potraktować ją jak poważnego wspólnika, który zasługuje na szacunek.

Z tego powodu mnóstwo studentów widzi swoją przyszłość właśnie w tym kraju. Stąd też zaczynają studia filologiczne albo wykupują kursy ukraińskiego. Jeszcze korzystniejszym wyjściem jest tłumacz przysięgły ukraiński jak . To zajęcie otwiera przed nami dużo możliwości. Jest to także bardzo intratne zajęcie. Warto przejrzeć portale z pracą, aby przekonać się jak często potrzebne są osoby ze znajomością tego języka. Warto wykorzystać tę wyjątkową szansę, a przy okazji poznać wspaniałą kulturę, tak nam przecież bliską.
Redaktor: M.G.
2019/12/09, 07:09