Menu strony
Gazeta w Irlandii

Najdroższe szafiry

Kamienie szlachetne używane w jubilerstwie to rzadkie, twarde i wyjątkowo czyste odmiany danych minerałów. Fasetowane i oprawione w drogocenne kruszce, stanowiły od wieków wspaniałą ozdobę i oznakę prestiżu. Są one nieodzownym elementem atrybutów królewskich, biżuterii i kosztowności, ale mają zastosowania również w przemyśle i urządzeniach technicznych. Przypisywano im też dawniej właściwości lecznicze i czarodziejskie, pełniły funkcję symboliczną w księgach religijnych.

Obecnie klejnoty i kamienie szlachetne są uznane w równym stopniu co dawniej, jeśli nie nawet bardziej. W trakcie wciąż trwającego kryzysu gospodarczego trudno podjąć decyzję, jak najskuteczniej zadbać o swoją przyszłość, jak również o własne pieniądze, z takiej przyczyny w tej chwili hurtownia - więcej w temacie - jubilerska są coraz powszechniej obiektem alternatywnych inwestycji, często przynoszących ogromne zyski, gdy surowy okaz zostanie oszlifowany i oprawiony.

szafir
Jednym ze skarbów, których nie może zabraknąć w kolekcji kamieni kolekcjonerskich, jest szafir. Minerał ten, ze względu na wyjątkowy połysk i krystaliczną budowę, od stuleci był uznany w jubilerstwie, stanowił komponent igieł do adapterów, a obecnie – część nowoczesnych laserów. Najczęściej niebieski lub niebiesko-fioletowy, może pojawiać się w imponującej palecie barw: od białawej lub przejrzystej przez czerwień i fiolet aż po czerń. Istnieją oprócz tego odmiany różnobarwne i gwiaździste tego kamienia. Czasem kamienie te są zdolne nawet do luminescencji. Najsłynniejszy szafir, Blue Belle of Asia, waży 80 gramów i został znaleziony w Sri Lance; współcześnie jest przechowywany w skarbcu kamieni szlachetnych w Wielkiej Brytanii, z kolei największy okaz został odkryty na Półwyspie Kolskim i ważył aż 5 kg. Dobrej jakości szlifowane szafiry osiągają bardzo rozmaite ceny w zależności od poszczególnych własności pojedynczego okazu. Naprawdę wiele zależy tu od oczekiwań i indywidualnych potrzeb,jak i od konkretnego przeznaczenia poszczególnego egzemplarza, w który się inwestuje - więcej info.

Wysiłek spędzony nad zyskaniem pojedynczych okazów szafirów i innych kamieni kolekcjonerskich wynagradzają jednak ich przepiękne piękno, które na niesamowicie długo zapadną każdemu posiadaczowi w pamięć, istotne znaczenie pełni też cenna cena rynkowa. Kamienie szlachetne to więc rzecz, którą powinni zainteresować się nie tylko zwolennicy pięknej biżuterii. Należy przy takiej okazji mieć na uwadze, że przesadzony pośpiech podczas zakupów takich kamieni nie bywa zwykle najlepszym doradcą. Kto potrzebuje dowiedzieć się więcej na ten temat może również wpisać w swoją wyszukiwarkę internetową frazę szafir.
2022/05/24, 09:01