Menu strony
Gazeta w Irlandii

Jak powinno się zadbać o czystość wentylacji i klimatyzacji?

Niewiele osób wie, że nie tylko dobra jakość systemu klimatyzacji i wentylacji, zainstalowanych w budynku daje gwarancję ich właściwej wydajności i poprawnego działania. Poza serwisowaniem, do obowiązków właściciela, zarządcy budynku lub pracodawcy należy jeszcze regularne dbanie o ich higienę. Dlaczego?

Niebezpieczne skupiska chorób oraz drobnoustrojów
instalacje teletechniczne
Nieoczyszczane systemy wentylacji (super systemy wentylacji wrocław: www.purevent.pl/) i klimatyzacji wypełnia brud, kurz, a także multum groźnych bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Jeśli w ten sposób zaniedbany system znajduje się np. w biurowcu, wówczas osoby które w nim pracują, na cały etat, mogą nabyć uciążliwe alergie, może również powiększyć się częstotliwość zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych. bardzo ciężkim przypadkiem zachorowań, które można nabyć w takim otoczeniu, jest legienelloza – częsta przyczyna zapalenia płuc, a sporadycznie nawet zgonów. Objawy tej choroby do złudzenia przypominają zwykłą anginę.

Pracownicy pomieszczeń wyposażonych w systemy klimatyzacji częściej także są narażeni na zachorowania dotyczące górnych dróg oddechowych, których symptomami mogą być: ostry ból gardła, cieknący katar i gorączka.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1999 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP, konieczność konserwowania oraz utrzymania w odpowiedniej czystości systemów klimatyzacji i wentylacji (złap promocje na projektowanie wentylacji wrocław: http://www.purevent.pl/projektowanie-wentylacji-klimatyzacji/) należy do pracodawcy. Niespełnienie tej powinności może być ukarane 1-2 tys, zł grzywny, a w przypadku skierowania wniosku do sądu wtedy wyrok może wynieść nawet 30 tys. grzywny. Jak więc prawidłowo dbać o higienę obu systemów aby nie płacić kar?

W obu systemach najczęstszym awariom ulegają filtry. Należy je wymieniać przynajmniej jeden raz w roku. Jeśli otoczenie wokół budynku jest bardzo zanieczyszczone częstotliwość ta może dochodzić nawet do 2 razy na tydzień. Najczęściej używa się filtrów włóknowych – poliestrowe, szklane, poliuretanowe lub lateksowe. Mniej chętnie zakłada się filtry z węglem aktywnym, chodź są lepsze od włókninowych bo zatrzymują na sobie więcej substancji gazowych, eliminują zapachy a także wygłuszają hałasy.
2018/07/21, 07:10