Menu strony
Gazeta w Irlandii

Sposoby łączenia blach

Jednym z najbardziej popularnych sposobów łączenia blach jest nitowanie. To nierozłączne scalenie elementów przy pomocy trzpieni walcowych, szczególnie często wykorzystywane między innymi w konstrukcjach architektonicznych, ponieważ nity doskonale tłumią drgania.


tox 2

Nitowanie nie jest jednak doskonałą metodą łączenia blach i coraz częściej zastępowane jest przez inne systemy. Niemal całkowicie wyeliminowano ten sposób łączenia blach w produkcji wszelkiego rodzaju zbiorników oraz instalacji hydraulicznych, ze względu na bak możliwości zachowania 100% szczelności. Kolejny problem to konieczność wiercenia bądź tłoczenia otworów w łączonych materiałach. Taki proces narusza jednolitą strukturę elementu i jeśli materiał dodatkowo pokryty jest powłoką ochronną (np. antykorozyjną), przyczynia się do zwiększenia uszkodzeń, a tym samym zmniejszenia wytrzymałości samego łączenia oraz scalanych elementów.

Kolejną metodą łączenia blach jest spawanie. Polega na miejscowym stopieniu i zestaleniu materiałów poprzez poddanie ich wysokiej temperaturze.

Jeśli jesteś zdania, że odnajdziesz interesujące treści w internecie, to przejdź (www.malafabryczka.pl/kategoria/zaproszenia-na-komunie/460) do opisywanego problemu oraz kliknij w odnośnik znajdujący się tu.

Niestety, takie traktowanie znacząco osłabia wytrzymałość łączonych elementów. Głównie za sprawą temperatury, która zmienia oryginalne właściwości metalu.

Kolejnym słabym punktem tego procesu jest spoina, zrobiona z innego tworzywa niż spawany metal, co również ma wpływ na parametry i cechy całego elementu. Poza tym połączenie spawane wymaga dodatkowej obróbki – na powierzchni spoiny mogą wydzielać się drobne cząstki tzw. żużlu, który jest niebezpiecznie ostry. Jest to więc proces skomplikowany i czasochłonny, a, niestety, nie do końca przewidywalny w skutkach. jest też przetłaczanie, który stanowi koleiny sposób łączenia.

TOX PRESSOTECHNIK jest liderem w produkcji napędów siłowych i pras oraz systemów łączenia stali. To firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, o globalnym zasięgu - w dniu dzisiejszym jest obecna w 37 krajach. Jest kompetentnym partnerem między innymi w zakresie innowacyjnych technologii łączenia blach. W swojej ofercie ma również serwonapędy, siłowniki hydrauliczne oraz prasy ręczne i prasy mechaniczne. Szeroka gama produktów pozwala na tworzenie maszyn(zobacz atlas części) specjalnych i precyzyjne dostosowanie ich do specyfiki danej linii montażowej czy produkcyjnej.
2020/04/01, 07:13