Menu strony
Gazeta w Irlandii

Sposoby łączenia blach

Jednym z najbardziej popularnych sposobów łączenia blach jest nitowanie. To nierozłączne scalenie elementów przy pomocy trzpieni walcowych, szczególnie często wykorzystywane między innymi w konstrukcjach architektonicznych, ponieważ nity doskonale tłumią drgania.
tox 2
Nitowanie nie jest jednak doskonałą metodą łączenia blach i coraz częściej zastępowane jest przez inne systemy. Niemal całkowicie wyeliminowano ten sposób łączenia blach w produkcji wszelkiego rodzaju zbiorników oraz instalacji hydraulicznych, ze względu na bak możliwości zachowania 100% szczelności. Kolejny problem to konieczność wiercenia bądź tłoczenia otworów w łączonych materiałach.

Poszukujesz może innych tego typu idei związanych z przedstawianym w tym artykule zagadnieniem? Jest na to znakomita rada: kliknij tutaj i przeczytaj więcej w serwisie!

Taki proces narusza jednolitą strukturę elementu i jeśli materiał dodatkowo pokryty jest powłoką ochronną (np. antykorozyjną), przyczynia się do zwiększenia uszkodzeń, a tym samym zmniejszenia wytrzymałości samego łączenia oraz scalanych elementów.

Kolejną metodą łączenia blach jest spawanie. Polega na miejscowym stopieniu i zestaleniu materiałów poprzez poddanie ich wysokiej temperaturze. Niestety, takie traktowanie znacząco osłabia wytrzymałość łączonych elementów. Głównie za sprawą temperatury, która zmienia oryginalne właściwości metalu.

Kolejnym słabym punktem tego procesu jest spoina, zrobiona z innego tworzywa niż spawany metal, co również ma wpływ na parametry i cechy całego elementu. Poza tym połączenie spawane wymaga dodatkowej obróbki – na powierzchni spoiny mogą wydzielać się drobne cząstki tzw. żużlu, który jest niebezpiecznie ostry. Jest to więc proces skomplikowany i czasochłonny, a, niestety, nie do końca przewidywalny w skutkach. jest też przetłaczanie, który stanowi koleiny sposób łączenia.

Inne artykuły

Łączenie metali za pomocą zgrzewarki punktowej

tox 1
Zgrzewanie jest jedną z metod łączenia blach. Polega na doprowadzeniu przy pomocy wysokiej temperatury do powstania na powierzchni styku łączonych materiałów wspólnych ziaren. Są one wynikiem dyfuzji i rekrystalizacji sąsiadujących ziaren metalu. Miejsca połączenia materiałów nazywane są zgrzeiną. Scalone elementy tworzą połączenie zgrzewane
.


TOX PRESSOTECHNIK jest liderem w produkcji napędów siłowych i pras oraz systemów łączenia stali. To firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, o globalnym zasięgu - w dniu dzisiejszym jest obecna w 37 krajach. Jest kompetentnym partnerem między innymi w zakresie innowacyjnych technologii łączenia blach. W swojej ofercie ma również serwonapędy, siłowniki hydrauliczne oraz prasy ręczne i prasy mechaniczne. Szeroka gama produktów pozwala na tworzenie maszyn(zobacz atlas części) specjalnych i precyzyjne dostosowanie ich do specyfiki danej linii montażowej czy produkcyjnej.
2021/06/16, 07:38