Menu strony
Gazeta w Irlandii

Druk - wynalazek, który zmienił świat

To już prawie siedem wieków mija, odkąd niejaki Gutenberg otworzył pierwszą drukarnię na świecie. To wspaniałe, jak ten wynalazek ulepszył życie. Od roku, gdy moguncki wynalazca opracował czcionki ruchome, datuje się narodziny ery nowożytnej. Ułatwienie powielania ksiąg dało podstawę do ekspansji naszej kultury.


Epson Stylus SX130
Bez druku w Europie nie rozprzestrzeniłaby się reformacja. A dzisiaj? Spójrzcie na przykład na promocję – drukowanie ulotek (Sprawdź ofertę: ) jest dzisiaj powszechne. Umiecie sobie wyimaginować przepastne hangary, w których mrowie ludzi dokładnie przepisuje i przerysowuje kolorowe kawałki papieru? W ten sposób przed epoką czcionki ruchomej wydawano literaturę.

Jeśli poszukujesz fascynujących informacji na omawiany temat, poczytaj również nas, a na pewno odnajdziesz interesujące fakty.

A |drukowanie kalendarzy? Całość pojedynczo rysować, co za męka.

Przed tym, jak Gutenberg opracował ruchome czcionki, w zasadzie większość mieszkańców była niepiśmienna. Książki były rzadkim towarem. To brało się z kluczowego prawidła ekonomii. Jeżeli coś jest drogie w produkcji, gdyż proces trwa długo i pochłania wielkie liczby zatrudnionych, to cena towaru na rynku będzie niemała. A w XV wieku rozwarstwienie społeczne było naturalnie olbrzymie. Książki miała więc garstka ludzi, a jeszcze bardziej mikroskopijna grupa potrafiła je studiować.

Centrami kultury były monastyry, w których mnisi powoli przerysowywali ciężkie woluminy, głownie egzemplarze Biblii. Rozpowszechnienie posiadania tej świętej księgi po wymyśleniu druku okazało się najbardziej znaczącym paliwem przewrotów społecznych i wyznaniowych. A w tej chwili popatrzcie, jak jest w 2012. Większość mieszkańców posiada w domu literaturę, notesy, notatniki, albumy. A słowo drukowane jest aktualnie uporczywie zastępowane przez technologię masowego cyber przekazu .

Jednakże to jeszcze nie schyłek czasu Gutenberga. Firmy poligraficzne są ciągle niezastąpione. Dzięki drukowi jest wydawana prasa. To również oczywiście najważniejsze narzędzie w reklamie. Druk ulotek, ogłoszeń, szyldów zasila naszą gospodarkę od dziesięcioleci. Znalezienie porządnej drukarni jest proste. Trzeba wejść do internetu, włączyć Google i wpisać frazę „druk nazwa miejscowości” (np. „druk Kraków”) i dokonać wyboru z wielu otrzymanych ofert.
2021/10/21, 07:01