Menu strony
Gazeta w Irlandii
Język

Czy opłaca się sprowadzić samochód z zagranicy?

Samochody są w dzisiejszych czasach naprawdę tanie. Oczywiście piszę tutaj o samochodach używanych. Chociaż na nieszczęście samo utrzymanie potrafi kosztować krocie. Cóż, trudno sądzić, że skoro podatki są aż tak ogromne, paliwo na polskich stacjach benzynowych będzie tanie.
książki do nauki ukraińskiego

Dlaczego warto się uczyć języka naszych sąsiadów?

Przez wiele lat cierpieliśmy awersję do języków naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Bardzo źle zapisał się nam w pamięci język rosyjski, dlatego też niewiele osób chciało się go uczyć. Naturalnie, w dawnym ustroju był to obligatoryjny język obcy w każdej szkole, od Bałtyku, aż po Zakopane. Ale odkąd odzyskaliśmy demokrację, język Puszkina, pomimo całej swojej urody, uparcie kojarzył nam się z krzywdami, jakie przeżywaliśmy z powodu Rosjan. Ta obsesja na szczęście odchodzi w zapomnienie i dziś mnóstwo młodych ludzi chce poznać język naszych potężnych sąsiadów zza wschodniej granicy.
długopis

Nauka języka obcego najlepszą inwestycją w przyszłość.

Przekładanie tekstu nie polega tylko na przełożeniu każdego słowa na inny język. W profesjonalnym tłumaczeniu, zachowany jest pierwotny kontekst oraz wszystkie niuanse językowe. Tego rodzaju szczegółowe przełożenie tekstu na inny język wymaga czasu, oraz wysokich kompetencji ze strony tłumacza. Ze względu na małą ilość tłumaczy o wysokich kompetencjach, profesjonalne tłumaczenia są bardziej kosztowne od tych wykonanych przez studentów kierunków filologicznych. Wybierając osobę do tłumaczenia, dobrze jest skontrolować jakie ma certyfikaty językowe, warto także obejrzeć referencje dane przez wcześniejszych zleceniodawców. Ostatecznie, opinii o tłumaczu można poszukać na różnego rodzaju forach internetowych.
Słownik, słownictwo

Tłumacz języka rosyjskiego - przyszłościowy zawód

Jeszcze pewien czas temu w Polsce bez entuzjazmu uczyliśmy się języka naszych wschodnich sąsiadów. Było to rzecz jasna spowodowane sytuacją polityczną. Przez to, że język rosyjski był w każdej placówce edukacyjnej obowiązkowy, został prędko znienawidzony, jako język wroga narodowego. Z kolei, to właśnie znajomość rosyjskiego gwarantowała zrobienie wspaniałej kariery w dowolnym państwie Bloku Wschodniego.
Słowniki języków obcych

Zawód tłumacza przysięgłego

Obecnie tłumacz przysięgły jest nader ceniony jak także potrzebny. Z racji tego, że jest to fach szczególny, ponieważ zaufania publicznego, tego człowieka dotyczy szereg spraw, którym musi być wierny.