Menu strony
Gazeta w Irlandii
Język
Słowniki języków obcych

Zawód tłumacza przysięgłego

Obecnie tłumacz przysięgły jest nader ceniony jak także pożądany. Z tego powodu, iż jest to kierunek poważny, gdyż charakteryzuje się zaufaniem publicznym, takiego człowieka obowiązuje mnóstwo spraw, którym musi być wierny.
długopis

Nauka języka obcego najlepszą inwestycją w przyszłość.

Tłumaczenie tekstu nie polega wyłącznie na przełożeniu wszystkich słów na inny język. W profesjonalnym tłumaczeniu, pozostawiony jest pierwotny kontekst oraz wszystkie niuanse o charakterze językowym. Takie dokładne przełożenie tekstu na inny język zabiera sporo czasu i wymaga doświadczenia ze strony tłumacza. Z uwagi na niewielką ilość specjalistów w zakresie tłumaczeń, profesjonalne tłumaczenia są droższe od tych oferowanych przez studentów kierunków filologicznych. Wybierając osobę do tłumaczenia, warto dowiedzieć się jakie posiada certyfikaty językowe, warto też obejrzeć referencje wystawione przez poprzednich zleceniodawców. Ostatecznie, opinii o tłumaczu poszukuje się na różnego rodzaju stronach internetowych.
książki do nauki ukraińskiego

Dlaczego warto się uczyć języka naszych sąsiadów?

Przez mnóstwo lat mieliśmy uczulenie na języki naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Nieprzyjemnie zapisał się nam w pamięci język rosyjski, dlatego też mało kto chciał go poznawać. Oczywiście, w poprzednim ustroju był to obligatoryjny język obcy w każdej placówce oświatowej, od Bałtyku, aż po Zakopane. Ale od kiedy wywalczyliśmy demokrację, język braci Moskali, pomimo swojej niezwykłej urody, uparcie kojarzył nam się z krzywdami, jakich doznaliśmy od Rosjan. Ta postawa na szczęście ulega zmianie i obecnie mnóstwo młodych ludzi pragnie poznać język naszych mocarnych sąsiadów ze Wschodu.

Czy opłaca się sprowadzić samochód z zagranicy?

Samochody są w dzisiejszych czasach naprawdę tanie. Oczywiście piszę tutaj o samochodach używanych. Chociaż na nieszczęście samo utrzymanie potrafi kosztować krocie. Cóż, trudno sądzić, że skoro podatki są aż tak ogromne, paliwo na polskich stacjach benzynowych będzie tanie.
Słownik, słownictwo

Tłumacz języka rosyjskiego - przyszłościowy zawód

Jeszcze pewien czas temu w Polsce bez entuzjazmu uczyliśmy się języka naszych wschodnich sąsiadów. Było to rzecz jasna spowodowane sytuacją polityczną. Przez to, że język rosyjski był w każdej placówce edukacyjnej obowiązkowy, został prędko znienawidzony, jako język wroga narodowego. Z kolei, to właśnie znajomość rosyjskiego gwarantowała zrobienie wspaniałej kariery w dowolnym państwie Bloku Wschodniego.